Afganistan - Gjeografia dhe Historia të Afganistanit

Afganistan - Gjeografia dhe Historia të Afganistanit

Afganistan - Gjeografia dhe Historia të Afganistanit
 Kabul

Afganistan - Gjeografia dhe Historia të Afganistanit
Gjeografia - Sipërfaqja: 652.225 km ². Koha lokale: +7 H30. Klima: shkretë subtropikale (kryesisht). Kryeqyteti: Kabul. Qytetet me: Kabul (1424400), Kandahar (225.500), në atdhe (177.300), Mazar-e-Sharif (130.600).

Popullsia - 28 milionë; Kombësia: afgan, Përbërja: pashtunët 38% *, taxhikët 25%, Hazaras 19%, Uzbekët 6%, të tjera 12% (1996). Gjuha: dari, pashtu * (zyrtare). Feja: Islami 98.1%, të tjerë 1.8% (2010).

Punëve të Jashtme - Organizatat: Banka Botërore, FMN, OKB-së. Ambasada: 2341 Wyoming Avenue NW, Washington DC 20008, USA.

Qeveria - Republika presidenciale. Div Administrativ: 34 provincat. Presidenti: Hamid Karzai (që nga viti 2001, i zgjedhur në vitin 2004). Palët: në trajnim. Dega legjislative: dydhomëshe - Dhoma e popullit (250 anëtarë) dhe shtëpi e Pleqtë (me përfaqësues të këshillave të rethit provinciale, dhe anëtarë të emëruar nga presidenti). Kushtetuta: 2004.

Afganistan - Gjeografia dhe Historia të Afganistanit

Rënia e regjimit taleban në vitin 2001, shkaktuar nga ofensiva ushtarake e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), fillon një kapitull të ri në historinë grindavece e Afganistanit. E vendosur në Azinë Qendrore, vendi është në luftë për më shumë se dy dekada. Guerilë Islamike muxhahidinët) u bashkuan në luftën kundër pushtimit sovjetik nga 1979 deri 1989. Kur forcat okupatore ishin dëbuar, këta luftëtarë të njëjta, të ndarë në fraksione fetare dhe etnike, filluan të luftojnë mes vete.Milicia Talebanët ka dalë në skenë në vitet afgane 1995.Nos, mori kontroll mbi 90 për qind të territorit dhe vendi u bë një teokraci Islamike.Strehim dhënë në Arabinë terrorist Osama bin Laden drejtoi talebanët të izolimit dhe humbjes ushtarake. Një aleat i qeverisë së SHBA të marrë detyrën, me sfidën e paqësimin e vendit. Në vitin 2004, Jirga Loya, kuvendi tradicionale afgane, të miratuar kushtetutën e re.

Historia e Afganistanit

Që nga lashtësia, rajoni i korrespondon sotme Afganistan është turmë e tregtisë dhe pushtimeve në Azi. Qytetërimet më të hershme, nga të cilat pak është e njohur, ka më shumë se 2500 vjet. Rreth 500 para Krishtit, rajon është pjesë e Perandorisë Persiane nën Darius I. Një shekull më vonë, është pushtuar nga Aleksandri i Madh i Maqedonisë simbolit 356 pes-323 pes), të cilët themeluan qytetin e Aleksandropolis, sot Kandahar, e cila tani luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e kulturës helene në Azinë Qendrore. Njerëzit e origjinës kelt themeluar në shekullin e dytë, Perandoria Kushan, përgjegjës për përhapjen e budizmit dhe hyrjen e tij në Kinë. Rajoni është i integruar në Perandorinë persiane Sassanid në shekullin e tretë të shekullit të shtatë, kur ajo fillon të ndikimit islam. Rregulli Mongol fillon në shekullin e dymbëdhjetë, me Genghis Khan simbolit 1155? -1227), Dhe shtrihet deri në shekullin e gjashtëmbëdhjetë. Vetëm në 1747 mbreti Ahmad Shah Durrani unifikuar rajon dhe për të forcuar shtetin dhe themeloi një dinasti që mbetet në pushtet deri në vitin 1973. Në vitin 1880, monarkia është vendosur nën mbrojtjen britanike, e cila zgjat deri pavarësisë në 1919. Pushtimi sovjetik në vitin 1973, ish-kryeministri Daud Khan, simpatizues të Bashkimit Sovjetik (BRSS), përmbysi mbretin Zahir Shah Mohammad dhe shpalli Republikën. Në vitin 1978, Daud është rrëzuar dhe u ekzekutua nga ushtria. Një komunist-frymëzuar regjim është miratuar, me opozitën nga guerilët islame. Në vitin 1979, trupat sovjetike pushtuan vendin dhe vuri në pushtet Babrak Karmal, Mohammad pasua nga Nadjibollah në 1986.A BRSS nuk mund ta mposhtë luftëtarët afganë islame, i quajtur muxhahidinët, i armatosur dhe i përkrahur nga SHBA, Irani dhe Pakistani, dhe del në pension në vitin 1989 . Pro-Moskës Qeveria jep dorëheqjen në vitin 1992, të fraksioneve rivale guerile dhe fillon një fazë të re të luftës. Një Jirga Loya - një këshill tradicional të shquar të formuara nga udhëheqësit e fiseve, autoritetet fetare dhe pleqtë - të instaluar një qeveri të moderuar islamik të udhëhequr nga Burhanuddin Rabbani. Por pushteti i vërtetë qëndron me kryekomandantëve korruptuar rajonale dhe bandave të armatosura.

Talebanët në skenë - Në fillim të vitit 1995, milicia talebanët islamik (shumësi i Talib, i cili do të thotë nxënës, në Pashto) fitimet e energjisë në vend. Është një grup suni Pashtun fundamentalist, doli nga shkollat ​​fetare (medreseve) në Pakistan dhe të mbështetur nga qeveria e atij vendi. Në shtator 1996, talebanët pushtuar Kabulin dhe krijimin e Sheriatit, ligjit islamik. Gratë janë të ndaluar të punojnë dhe të detyruar të veshin kostum, i munduar që mbulon tërë trupin, duke përfshirë në fytyrë. Në gusht 1998, talebanët dominon 90 për qind të territorit të marrë Mazar-e-Sharif, qyteti i fundit i madh në Aleancën Veriore të opozitës, të udhëhequr nga ish-ministri i Mbrojtjes, Ahmad Shah Masood, të cilit trupat janë të kufizuara në territorin verior. Po atë muaj, raketat zjarri amerikanë në kampet trajnuese terroriste të dyshuara në vend, si hakmarrje për sulmet kundër ambasadave të saj në Afrikë, përmes të cilave Arabia terrorist Osama bin Laden, e mbrojtur talebanët, është fajësuar.Kombet e Bashkuara (UN) njoftoi në vitin 1999, sanksione kundër vendit deri ekstradojë qeveria bin Laden.

Në mars të vitit 2001, si rezultat i një fushate nga ana e talebanëve për të shkatërruar të gjitha objektet e idhujtarisë së vendit, milicia demoluar dy statujat gjigande të Budës, ka deklaruar pasurinë e njerëzimit. Shifrat e OKB-së tregojnë se, nën komandën e talebanëve, vendi u bë prodhuesi më i madh në botë i opiumit - një medikament i nxjerrë nga opiumit dhe lëndë të parë për heroin. Më 9 shtator, Shah Masood është vrarë në një sulm atribuohet bin Ladenit.

Anglo-amerikane sulmeve - Shtetet e Bashkuara akuzon bin Ladenin dhe al Kaedës të 11 shtatorit në Nju Jork dhe Uashington të kërkojë dorëzimin e saudit nuk për të sulmuar Afganistanin. Mullah Mohammed Omar, udhëheqës i talebanëve dhe babait bin Laden, nuk përjashtohet. Në tetor, SHBA dhe Britania e Madhe bombarduar qytetet afgane. Pakistani mbështet SHBA dhe talebanët humbet aleatin e saj. Sulmet shkaktojnë ikjen e mijëra civilëve në Pakistan.Aleanca Veriore merr përparësi e
anglo-amerikan ndihma ushtarake dhe përparimet.

Renia e talibanëve - Rreth 500 luftëtarë talebanë të vrarë në nëntor, në një ofensivë në Aleancën Veriore të mbështetur nga forcat amerikane. Pastaj, Aleanca mori Mazar-e-Sharif dhe Kabul. Mullah Omar ikën e Qandahar në dhjetor dhe shalë ishte hapi i fundit i talebanëve.SHBA nuk do të kapur Bin Ladenin apo Omar.Afganët festojnë fundin e regjimit. Filmat dhe stacionet televizive janë rihapur. Gratë të marrë përsipër të drejtën të mos veshin munduar dhe të punojnë dhe të studiojnë.

Qeveria e re - e moderuar Pashtun udhëheqës Hamid Karzai, me mbështetjen e SHBA-së dhe ish-mbretit Zahir Shah, është zgjedhur për të formuar një qeveri të përkohshme nga dhjetori Kontigjent 2001.Um e 5500 ushtarëve të Forcës së Sigurisë Ndërkombëtare për Afganistanin (ISAF), të OKB-së, arrin në vend, në janar të vitit 2002. Karzai është zgjedhur në qershor nga Jirga Loya të vazhdojë si kreu i qeverisë së përkohshme. E fraksione të tjera të opozitës bëhet më e qartë dhe të dhunshme. Përfaqësues nga më shumë se 60 vende të gatshëm për të ndihmuar në rindërtimin e ekonomisë afgane takohet vetëm 4.5 miliard dollarë, më pak se gjysma e 10 miliardë që i OKB-së e konsideron të nevojshme.

Kthimi i rebelëve - Në fillim të vitit 2003 është e qartë se talebanët po riorganizimin. Në të njëjtën kohë, të rritur konfliktet në veri. Në mars, forcat amerikane në Afganistan nisi një ajër dhe fyese terren kundër talebanëve. Në qershor të SHBA fillon një tjetër sulm në jug. Në gusht, Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), aleancën perëndimore ushtarake, merr kontrollin e sigurisë në Kabul.Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) paralajmëron se llogaritë e opiumit për gjysmën e të ardhurave në të Afganistanit. Në tetor, Këshilli i Sigurimit i OKB-së lejon zgjerimin e operacioneve të forcave paqeruajtëse jashtë Kabulit.

Kushtetuta dhe zgjedhjet - Në janar të vitit 2004, Jirga Loya miraton një kushtetutë të re që krijon një sistem presidencial të Islamit, me të drejta të barabarta për të dyja gjinitë.Kushtetuta gjithashtu kërkon të balancojë konfliktet etnike. Në mars, Karzai merr fonde ndërkombëtare me vlerë 8.2 miliardë dollarë gjatë tre viteve. Sulmet të vazhdojë, por zgjedhjet presidenciale janë planifikuar për në tetor. Karzai, i cili kishte ikur disa përpjekje, në shtator është objektiv i një raketë gjuajtur pa sukses, në drejtim të helikopterit si ajo ishte.Muaj më pas, ai merr 55% të votave dhe zgjidhet për një mandat prej pesë vjetësh.Lufta e opiumit intensifikohet. Në dhjetor, fermerët ankohen për një llak kimike kundër plantacioneve të cilëve autorësia nuk është marrë as nga qeveria as nga amerikanët, të cilët kontrollojnë vendin ushtarakisht.

Grupet kryesore etnike
Vendosur në një territor të shkretë dhe malor, Afganistani ka qenë subjekt nga dyndjet, të antikitetit dhe pushtimet. Përgjatë historisë, bëhet një pikë takimi e kulturave dhe etnive. Grupet kryesore janë pashtunët (grupi etnik i presidentit Hamid Karzai), të taxhikët, të Uzbekët dhe Hazaras.Popullata e mbetur përbëhet nga fise nomade që jetojnë në rajon për shekuj me radhë, të tërhequr nga tregtia përgjatë Rrugës së Mëndafshit që lidhur Kinën me Perëndimin. Është vlerësuar se janë në Afganistan 1200-etnike fisnore fraksionet e armatosura. Kontrolluar nga "kryekomandantëve" - kryekomandantëve rajonale - këto grupe kanë digladiado në luftë për pushtet, thuajse gjithmonë në duart e shumicës Pashtun. Gjatë regjimit taleban nuk (a Pashtun), të taxhikët, të Uzbekët dhe Hazaras, gjithmonë bashkëjetuar në harmoni në bashkuar koalicionit Aleanca Veriore.Kushtetuta e re përcakton gjuhën Pashtun dhe dari (Persian) si shtet, por edhe mbështet përdorimin e uzbeki, Turkmen, e Baluchi, pashaei e nuristano dhe "gjuhë të tjera folur në vend."

www.klimanaturali.org