Gjermani - Gjeografia dhe Historia e Gjermanisë

Gjermani - Gjeografia dhe Historia e Gjermanisë

Berlin - Gjermani
 Berlin

Flamuri i Gjermanisë
Gjeografia e Gjermanisë: Sipërfaqja: 356.733 km ². Koha lokale: +4 h. Klima: butë. Kryeqyteti: Berlin. Qytetet: Berlin (3.388.400), Hamburg (1.726.400), Mynih (1.228.000), Këln (967.900), Frankfurt am Main (641.100) (2016).

Popullsia: 83.500.000 (2010); Kombësia: gjermane, Përbërja: 95% gjermanë, turq 2%, të tjerë 3% (1996). Gjuhë të huaja: Gjermanisht (zyrtare), dialektet rajonale. Feja: Christian 75.8% (37% protestant, katolik 34.9%, të tjerë 6.7% - 2.8% anëtarësimi i dyfishtë), nuk ka fe 17.2%, të tjerë 4.8%, 2.2% ateist (2016).

Politikë e Jashtme: Organizata: Banka Botërore, FMN, G8, OECD, OBT, UN, NATO, BE. Ambasada: Tel (61) 442-7000, fax (61) 443-7508 - Brazilias (DF), e-mail: embaixadalemanha@cd-graf.com.br, website: www.embaixada-alemanha.org. br.

Qeveria: Republika Parlamentare. Div administrativ: 16 shtete. Palët: Social Demokratët (SPD), Bashkimi Demokratik Kristian (CDU), Christian Social Union (CSU), Green, Liberal-Demokratike (FDP), Partia Demokratike Kombëtare (NPD). Dega legjislative: dydhomëshe - Këshilli Federal me 69 anëtarë, Asambleja Federale, me 603 deputetë. Kushtetuta: 1949.

Harta e GjermaniZënë një pozitë qendrore në Evropë, Gjermania ka popullsinë e dytë më të madhe të kontinentit. Territori i saj përfshin fushat veriore, rrafshnalta në qendër dhe Alpet në jug. Komb rëndë industrializuara ka tretë Produktin madhe Brendshëm Bruto (GDP) në botë, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Japão.Derrotado në dy luftërave botërore, vendi ishte i ndarë nga 40 vjet Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore, duke punuar si strumbullar Evropian gjeopolitike e bilancit gjatë Luftës së Ftohtë.Rënia e Murit të Berlinit në vitin 1989 shënoi fillimin e bashkimit, duke forcuar rolin e saj si një vend kyç në skenën botërore dhe në procesin e miratimit të euros, monedhe e Bashkimit Evropian (BE). Përderisa integrimi tashmë ka përfunduar, pabarazitë mbeten në mes të perëndim dhe në lindje të kombit.Kostoja e lartë e problemeve ekonomike të ribashkimit të këqija. Ka pasur një rritje të papunësisë dhe, pas një dekade të rritjes së dobët në vitin 1990, ekonomia shkon në recesion në fund të vitit 2001 dhe vetëm tregon shenja të përmirësimit pas dy vjet. Gjermani kohët e fundit mori prani të pazgjidhura ekonomike në vendet e ish-bllokut socialist në Evropën Lindore.

Historia e Gjermanisë

Origjina e popujve të grupit gjuhën gjermanike daton në 1700 informacion BC sakta historike në lidhje me praninë e gjermanëve mbi lumin Rin, megjithatë, datojnë që inkursioneve romake në kohën e Jul Çezarit, 55 pes dhe 53 pes Me shpërbërjes së Perandorisë Romano, në 476, mbretëritë e ndryshme gjermanike janë krijuar, konsoliduar nga Karli i perandorit francez, midis 772 dhe 802. Përveç bashkëngjitur Saksonisë, Bavaria, e së Rhineland dhe zona të tjera në fushën e sapokrijuar të Perandorisë së Shenjtë Romake, Karli, gjerman konvertohet në të krishterë.Domain përfundon lirë në 911, me zgjedhjeve, Dukes gjermane, Konrad I, mbret i parë i Gjermanisë. Në 962, Otto I behet perandor i Perandorisë Romake të Shenjtë perandori i parë). Midis shekujve njëmbëdhjetë dhe dymbëdhjetë, fushë gjerman zgjerohet në lindje, por lufton midis princave dhe konflikt me papatit të dobësojë centralizimin monarkike.Reformimi Protestant dhe Tridhjetë vitet e luftës (1618-1648) të ndihmojë për të ruajtur fragmentimin politik.

Unifikimi - Në 1815, pas përfundimit të luftërave Napoleonike, Konfederata Gjermane është organizuar nën hegjemoninë e Austrisë dhe Prusisë. Revolucionet të popullarizuara të vitit 1848, të shënuara nga nacionalizmi dhe aspiratat e liberale, që çon në formimin e Parlamentit të parë gjermane. Në 1862, Otto von Bismarck u bë kancelar i Prusisë, duke prezantuar një program të zhvillimit industrial dhe modernizimin e ushtrisë.Bashkimi gjerman përfshin luftrat kundër Danimarke (1864), Austria (1866) dhe Franca (1870). Në vitin 1871, William I është shpallur Perandorin simbolit perandor) e Rajhut të dytë. Nga 1880, kombi e di fazë të re të zgjerimit ekonomik.

Weimar Republic - Nën Perandorin William II, Gjermani mbështet Perandorinë Austro-Hungarisë kundër Rusisë, e cila çon vendin në Luftën e Parë Botërore Me humbjen, shpalli Republikën në 1919, qyteti i Weimar. Traktati i Versajës, i cili vë një fund të konfliktit, e ndalon riarmatim gjermane, humbjet territoriale dhe krijon imponon dëmshpërblime të rënda të luftës. Republika e Weimar (1919-1933) jetoi një krizë të rëndë ekonomike dhe sociale. Shoots inflacionit si pasojë e valutës lëshuar për pagesën e borxheve të luftës. Në vitin 1924, vendi reorganizes sistemin e saj monetare dhe stimulon industrisë. Për pesë vjet që jetojnë në begati relative, për t'u goditur nga kriza globale e vitit 1929. Miliona papunë bashkohen punëtorët Kombëtare Socialiste gjermane, të partisë naziste, të udhëhequr nga Adolf Hitleri.

Nazizmi - Në vitin 1933, Hitleri u bë kancelar (kreu i qeverisë) dhe shndërruar Gjermaninë në një diktaturë nazist të dominuar, e quajtur Rajhut të Tretë. Fillon riarmatimin e vendit dhe shtyp liritë politike dhe civile. Në vitin 1938, Austria dhe Sudetenland, gjerman-folës rajonin e Çekosllovakisë, janë aneksuar nga Hitleri. Pushtimi i Polonisë nga gjermanët në vitin 1939, duke shkaktuar Luftën e Dytë Botërore. Gjermania si një aleancë ushtarake me Italinë dhe Japonia, i njohur si Boshti, e cila merr fitore mes 1940 dhe 1942. Nazistët krijoi kampet e përqendrimit dhe vrasin miliona kundërshtarëve, Judenjtë, jevgj dhe homoseksualëve. Pas humbjes ndaj sovjetikëve në betejën e Stalingradit në vitin 1943, Rajhu i Tretë fillon të dëbuar nga territoret e pushtuara. Në vitin 1945, trupat aleate pushtuan Gjermaninë. Hitleri vetëvrasje të kryera në prill dhe maj, vendi dorëzohet pa kushte në Bashkimin Sovjetik (BRSS), Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Britania e Madhe dhe Franca. Nga marrëveshjet e Jaltës dhe Potsdamit Gjermania është e ndarë: perëndimore zënë në perëndim dhe sovjetikët, East. Vendi humbi territorin në Poloni dhe BRSS.

Lufta e Ftohtë - janë krijuar në vitin 1949 në Republikën Federale të Gjermanisë (FRG ose Gjermania Perëndimore), kapitalizmi, dhe Demokratike Gjermane RDGJ Republikës (ose Gjermania Lindore), i socialiste. Berlini është i ndarë në dy (lindore dhe perëndimore), dhe një pjesë e saj perëndimore është bllokuar në RDGJ. Në qeverinë e kryeministrit Adenauer ministrit Konrad simbolit 1949-1963), i Bashkimit Demokratik Kristian (CDU), jetëve fazë Liria e prosperitetit, të stimuluar nga projekti i rindërtimit të Planit Marshall të Evropës kapitaliste, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara. Të dy republikat gjermane të bëhet qendra e konflikteve në mes të SHBA dhe Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë. Në vitin 1948, sovjetikët urdhëroi bllokadën e Berlinit, e thyer nga një transportin ajror masiv SHBA. Në vitin 1955 Gjermania Perëndimore bashkohet Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), Aleanca perëndimore ushtarake. Lindja reagon Gjermani dhe shkopinj në të njëjtin vit, blloku Traktati i Varshavës ushtarak të udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik. Në vitin 1961, autoritetet Lindore ndërtimin e Murit të Berlinit, në mënyrë për të frenuar rrjedhën e refugjatëve në Perëndim. Në vitin 1973, RDGJ-ja dhe FRG hyjë Kombeve të Bashkuara (OKB) si dy shtete sovrane.

Rënia e Murit të Berlinit - gjerman Lindje lideri Erich Honecker, në pushtet që nga viti 1971, liberalizimi i rezistoi në bllokun komunist, shpërtheu në mes të viteve 1980 në BRSS. Në vitin 1989, mijëra gjermanolindorë ikur në Gjermaninë Perëndimore përmes Çekosllovakisë nga Polonia dhe Hungaria. Në tetor, pro-demokracisë demonstrata çoi në zëvendësimin e Honecker nga Egon Krenz. Muaj më pas, nën presion, Krenz urdhëroi hapjen e Murit të Berlinit, e cila është rrëzuar më shpejt nga popullata. Episodi i fillon procesin e ribashkimit. Në zgjedhjet e para të lira në RDGJ në vitin 1990, fiton Aleancën për Gjermani, pro-bashkimit. Shtyrë nga Kohl kancelarit Helmut FRG simbolit CDU), është mbajtur në bashkimin monetar (korrik) dhe politike (në tetor). Parlamenti i ri konfirmon qëndrimin e Kancelarit Kohl.

Ribashkohet Gjermani - Vendi paguar një çmim të lartë për bashkim, me papunësinë në rritje. Në një klimë të tensionuar social, emigrantët vuajnë sulmet e neo-naziste grupe.Qeveria vendos në vitin 1996 një program të ashpër të me një ndërprerje të përfitimeve sociale.Fitorja e Partisë Social Demokratike (SPD) në zgjedhjet e vitit 1998 paraqet një disfatë të madhe elektorale e CDU në periudhën e pasluftës. Si të mos marrë një shumicë parlamentare, koalicioni SPD me Partinë e Gjelbër dhe tregon Gerhard Schröder si kancelar.

Skandali politik - Një hetim mbi ryshfetit në qeveri në dhjetor të vitit 1999, rezulton në skandalin më të madh politik në vend kohët e fundit.Gjykata konstaton se ish-kancelari Helmut Kohl ka marrë kontribute ilegale në vlerë prej një milion dollarë. Në janar të vitit 2000, Kohl heq dorë presidencën nderi i partisë.

Si rezultat i sulmeve të 11 shtatorit 2001 në SHBA, parlamenti gjerman miratoi në nëntor, pjesëmarrjen e vendit në veprime ushtarake në Afganistan. Hetimet tregojnë se sulmet ishin planifikuar në Gjermani, të quajtur Hamburg qeliza të Al Kaedës. Në dhjetor, Parlamenti miratoi një paketë masash kundër terrorizmit. Të dyshuarit janë arrestuar, grupet radikale islamike, ndaluan dhe dhjetra miliona euro janë konfiskuar llogaritë të dyshuar për terrorit financimit. Në vitin 2003, Mounir maroken Motassadeq, banor në Gjermani, është dënuar me 15 vjet burg si bashkëpunëtor e sulmeve terroriste në SHBA.

Emigracioni - Në dekadat e fundit, Gjermania ka tërhequr mijëra emigrantëve, e cila ushqen ndjenjën në rritje ksenofobe. Por stanjacioni demografik - karakterizuar nga norma të ulëta të lindjeve dhe një popullsi plakjes - bën vendi varet, të punës punëtore të huaj. Një ligj i miratuar në vitin 2002 inkurajon hyrjen e të huajve të kualifikuar dhe imponon imigracionin e paligjshëm të rreptë.

Lufta në Irak - Gjermani distancat vetë nga SHBA në fillim të vitit 2003 duke refuzuar për të mbështetur planin amerikan për sulm ushtarak në Irak. Pozicioni i Schröder-së korrespondon me publikun - më shumë se 90 për qind të gjermanëve, sipas anketave, janë kundër luftës.

Një lokomotivë paralizuar

Gjermania ende është duke luftuar me koston e lartë të bashkimit. I njohur si lokomotivë të Evropës, për fuqinë e saj industriale dhe financiare, vendi është në stagnim ekonomik që nga fillim vitet 1990. Në vitin 2003, ekonomia është shenja e brishta të përmirësimit, si Produkti i Brendshëm Bruto (GDP) u rrit 0.75%. Por papunësia mbetet e lartë - 10.5 për qind paparashikuara në fund të vitit, krahasuar me 7.7 për qind në fund të vitit 2001. Vështirësitë janë të acaruar nga recesioni në Shtetet e Bashkuara, tregu kryesor për eksportet. Në vitin 2002, vlera e aksioneve të kompanisë plummets dhe falimentime rekord hit.Deficiti publik arriti në 3.8 për qind të PBB-së, më shumë se sa lejohet nga rregullat e Bashkimit monetar (BE). Megjithatë, BE-ja nuk zbatohet sanksione kundër vendit. Në një përpjekje për të ringjallur ekonominë, Kancelari Gerhard Schröder ka, në mars 2003, një paketë e reformave neoliberal, i quajtur Agjenda 2010. Midis masave të tjera, paketa ndihmon në zvogëlimin e shkurtimeve dhe sigurimit të papunësisë. Pavarësisht kritikave të sindikatave, Axhenda 2010 u miratua në maj të vitit, më shumë se 90% e deputetëve. Në gusht dhe shtator 2004, dhjetëra mijëra protestues nëpër Gjermani të marrë në rrugë në shenjë proteste kundër uljes në të drejtat e punës të parashikuara në reformat. Demonstrata janë më të larta në Gjermaninë Lindore, ku papunësia është shumë më e lartë dhe pagat janë më të ulëta se sa në perëndim.

Kriza globale - Gjermani vuan nga recesioni për shkak të krizës globale e cila filloi në gusht të vitit 2008. PBB, e cila është shuma e të gjithë pasurisë së se vendi prodhon, ra 2 për qind në vitin 2009.

www.klimanatrali.org