Austria - Gjeografia dhe Historia e Austrisë

Tags

Austria - Gjeografia dhe Historia e Austrisë

Austria - Gjeografia dhe Historia e Austrisë
 Vienna

Flamuri i Austrisë
Gjeografia: Sipërfaqja: 83.859 km ². Koha lokale: +4 h. Klima: kontinental butë (më së shumti), mal (SO). Capital: Vienna. Qytetet: Vienna (1.550.123), Grac (226.244), Linz (183.504), Salzburg (142.662), Innsbruck (113.392) (2016).

Popullsia: 8.000.000 (2016); Kombësia: Austriake; Përbërja: Austriakët 93.4%, jugosllavë 2.5%, turq 1.5%, Gjermanisht 0.7%, të tjerë 1.9%. Gjuha: gjermanisht (zyrtare), slloven. Feja: Christian 89,8% (75,5% katolikë, të tjera 14.2%), nuk ka fe 6.8%, të tjerë 2.5%, 0.8% ateist.

Politikë e Jashtme: Organizata: Banka Botërore, FMN, OECD, OBT, OKB, BE-ja.

Qeveria: Republika Parlamentare. Div administrativ: 9 provincat. Palët: People Austriak ÖVP), të austriak Social Demokrate (SPO), liria e Austria FPO), të gjelbra (GA). Dega legjislative: dydhomëshe - Këshilli Kombëtar me 183 anëtarë, të Këshillit Federal, me 62 anëtarë. Kushtetuta: 1920.

Austria ndodhet në qendër të Evropës, pa rrugëdalje në det. Me më shumë se dy të tretat e territorit të marra nga ana e gamë të Alpeve, vendi ka vendpushimet e skive të shumta në Tirol dhe Vorarlberg. Në veri është luginën e Danubit, të bujqësisë ku organizuar. Rëndësia strategjike e këtij rajoni, i cili punon për mijëvjeçarë si një korridor në mes Lindjes dhe Perëndimit të kontinentit, shpjegon ekzistencën atje e qindra kalatë, kështjella dhe manastire. Kapitali, Vjenë, sjell së bashku muzeume dhe ndërtesa stilit barok, të dëshmitarëve në fuqinë e Perandorisë Austriake, e cila, nën udhëheqjen e Habsburgët, lulëzoi në Evropë deri në fillim të shekullit të njëzetë. Qyteti ishte qendra botërore e muzikës klasike në shekujt e tetëmbëdhjetë dhe nëntëmbëdhjetë, në sajë të pranisë së kompozitorëve të tillë si Mozart. Me përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, Austria bëhet kufi në mes të bllokut Sovjetik dhe botës kapitaliste. Duke theksuar standard të lartë të jetesës dhe zhvillimin, vendi pajtohet, në vitin 1995, Bashkimi Evropian (BE), duke thyer 40 vjet e jo të shtrirjes. Perspektiva e një emigracioni masiv - sidomos nga Evropa Lindore - merr të drejtën e skajshme në pushtet në vitin 1999, duke krijuar konflikt me bashkësinë hebreje dhe qeverive evropiane.

Harta e AustrisëHistoria e Austrisë

Pushtua nga Celts e lashtë, të cilët vijnë në Alpet lindore rreth 400 pes, rajoni është pushtuar nga romakët rreth vitit 15 pes Me shpërbërjes së Perandorisë Romake në shekullin e pestë, territori i pushtuar nga popujt gjermanike rradhazi bavareze , gotëve, Huns, të lombardëve dhe Avaret. Pas një stabilizimi të shkurtër nën Charlemagne francez Perandorit, mosmarrëveshje ndërmjet fisnikëve gjermanë të çon në krijimin e Dukatit të Austrisë në 1156. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, sipas Charles V, monarkët Habsburg për të arritur kulmin e Perandorisë Romake të Shenjtë, me Austrinë si qendër. Vjenë bar paraprakisht e Perandorisë Turke Osmane në Evropë në shekullin e shtatëmbëdhjetë. The domains austriake të zgjeruar në shekullin e ardhshëm. Luftërat me revolucionare Francë, midis 1791 dhe 1814, duke shkaktuar humbjen e territoreve dhe të nënshkruar në fund të Perandorisë së Shenjtë Romake.

Austro-Hungareze - restaurimit konservativ në Francë kontribuon në forcimin e Perandorisë Austriake. Përveç të Prusisë, vendi bëhet fuqia më e madhe e Konfederatës Gjermane. Me Metternich Klemens kancelaren simbolit 1809-1848), arrin zhvillimin industrial. Në vitin 1848, vala nacionaliste dhe liberale revolucionare knocks Metternich. Në fushën e perandorit Franz Joseph I 1848-1916), Austria është dëbuar nga Konfederatën Gjermane. Unifikimin e Italisë dhe Gjermanisë dobëson Austrinë, në 1867 Hungaria bashkohet për të formuar Perandorinë Austro-hungareze, me autonomi të brendshme politike, por me e zakonshme sovran dhe të huaj, financiare dhe ushtarake. Perandoria bashkon një mozaik të njerëzve - gjermanët, hungarezët, çekët, italianët, sllovenëve, polakët lituanezët, serbët dhe kroatët, ndër të tjera.

Republic - Më 28 qershor 1914, Archduke Francis Ferdinand, trashëgimtar i fronit austriak, është vrarë nga një student serb, një fakt që fillon Luftën e Parë Botërore. Me aleancat ushtarake formuar, Austria, Gjermania dhe Turqia (Central Powers) fytyrë Rusia, Franca dhe Britania (aleatët) dhe pastaj Shtetet e Bashkuara (SHBA). Humbja e Fuqive Qendrore në vitin 1918, të çon në shpërbërjen e Perandorisë Habsburg dhe shpalljes së Republikës. Traktatet e paqes të kërkojë caktimin e territoreve në Itali njohu pavarësinë e Hungari, Çekosllovaki, Poloni dhe Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve (më vonë Jugosllavia), si dhe ndalimin e bashkimit të Austrisë me Gjermaninë. Në vitin 1934, konservator kancelari Engelbert Dollfuss është vrarë në një grusht shteti në tentativë të nazistëve austriake. Në vitin 1938, Adolf Hitleri (i lindur në Austri) Gjermani aneksuar nga vendi, vendimin e miratuar nga austriakët në një plebishit.

Pasluftës - Me disfatës naziste në Luftën e Dytë Botërore, kombi është i ndarë në katër zona: amerikane, britanike, franceze dhe Bashkimit Sovjetik. Forcat pushtuese tërhiqet dhjetë vjet më vonë, dhe Austria u bë një shtet neutral. Në vitet e mëvonshme, vendi është duke përjetuar rritje të madhe ekonomike. Në vitin 1966, fitorja e Partisë austriake Popullit (ÖVP), të konservative, i jep fund 20 viteve të qeverisjes Social Demokratike. Plagët e Luftës së Dytë Botërore janë rihap në vitin 1986 me shpalljen që i përgjithshëm ish-sekretari i Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe presidenciale kandidati Kurt Waldheim kishte marrë pjesë në krimet në Ballkan si një oficer nazist. Megjithatë, Waldheim është zgjedhur. Një referendum të mbajtur në vitin 1994 miratimin anëtarësimin e Austrisë në Bashkimin Evropian, i cili ndodh në vitin 1995. Këtë vit, pas fitores në zgjedhjet parlamentare, ÖVP dhe Partia Social Demokratike e Austrisë (SPO) të formojë një qeveri koalicioni.

Far drejtë - Në tetor 1999, SPO fitoi zgjedhjet parlamentare me 33.2 për qind të votave. Frika nga një valë e emigrantëve, të tërhequr nga prosperitetin e vendit, i bën jehonë Partinë ksenofobe Freedom e Austria FPO), të ekstremit të djathtë, udhëheqësi i Jörg Haider. Njohur për të pasur mbrojti politikën e punës e Hitlerit dhe vlerësoi veteranët e SS, trupat elite naziste, Haider merr 26.9% të votave dhe partia e tij u bë i dytë kombëtar forcë politike. ÖVP, e cila gjithashtu fiton votën e 26.9 për qind, bashkohet partinë e Haider në shkurt të vitit 2000 për të formuar qeverinë e re. Wolfgang kreu ÖVP Shusel merr postin e kancelarit (kreu i qeverisë) dhe FPO merr gjysmën e ministrive, por Haider është jashtë. Kjo është hera e parë që e drejtë larg erdhi në pushtet në Evropë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Qeveria e re është një çështje e protestave në vend dhe jashtë vendit. Në një përpjekje për të kontrolluar presionin e jashtëm, Haider jep dorëheqjen, madje edhe në shkurt, kreu i Fpo. BE-ja miraton sanksione diplomatike kundër Austrisë, por konkludon se masat janë kundërproduktive dhe të pezullohet në shtator, duke mbajtur vendin nën "mbikqyrje".

Komuniteti çifut - Qeveria jep me të presionit nga udhëheqësit hebrenj dhe SHBA njoftoi në korrik 2000, krijimi i një fondi prej 438 milionë euro për të kompensuar për rreth 150.000 mbijetuarit e Holokaustit të cilët kanë punuar si skllevër për të regjimit nazist. Një tjetër marrëveshje parashikon pagesën e 500 milionë dollarë në kompensim të pronës së konfiskuar nga hebrenjtë.

Dallimet në mes Haider dhe anëtarë të tjerë FPO të çojë në dorëheqjes së katër ministrave të partisë në shtator të vitit 2002. Situata kërkon Shusel për të shpërndarë qeverinë e koalicionit. Në zgjedhjet e përgjithshme për fillim të nëntorit, FPO është kryesor mundi, duke marrë vetëm 10% të votave. ÖVP pavarësisht votës së 42.3%, ka nevojë qeveria për të ndërtuar aleanca. SPO merr 36.5%. Në shkurt 2003, Shusel përsëri bashkohet FPO në formimin e kabinetit, të partisë duke i dhënë tri ministritë.

Presidenti i ri - Në maj të vitit nuk është greva e parë të përgjithshme në vend në më shumë se pesë dekada, kundër projektit të qeverisë për reformën e sigurimit shoqëror, i cili ngre moshën minimale për pension dhe zvogëlon vlerën e pensioneve. Një ligj i ri mbi azilin, i miratuar në tetor, është konsideruar më kufizuese në Evropë. Në prill 2004, Social Demokrate Heinz Fischer fiton zgjedhjet presidenciale me 52.4% të votave, duke mundur kandidatin e qeverisë Benita Ferrero-Valdner simbolit ÖVP). Më 6 korrik, dy ditë para inaugurimit të Fischer vdes pastaj Presidentin Tomas Klestil simbolit ÖVP).

www.klimanaturali.org