Armenia - Gjeografia dhe Historia e Armeni

Tags

#JerevaniArmenia - Gjeografia dhe Historia e Armeni

Gjeografia: Sipërfaqja: 29.800 km ². Koha lokale: +8 h. Klima: kontinentale butë. Kryeqyteti: Yerevan. Qytetet me: Jerevani (1.246.100), Giumri (210.100), Vanadzor (formerly Kirovakan) (170.800) (2016).

Popullsia: 3.050.000 (2016); nacionalitetin: armen, Përbërja: 93% armen, Nga KnaquLive.CH 3%, 2% rus, të tjerë 2%. Gjuha: armen (zyrtare), kurde. Feja: të krishterë 84% (78.2% ortodoksë, të tjerë 5.8%), jo 8.4% fe, ateist 4.9%, Islami 2,7%.

Politikë e Jashtme: Organizata: Banka Botërore, CIS, FMN, OBT, UN. Ambasada: 2225 R Street NW, Washington DC 20008, USA, email: amembusadm@msn.com, website: www.armeniaemb.org.

Qeveria: Republika Parlamentare. Div Administrativ: 11 rajone (duke përfshirë edhe kryeqytetin Jerevani) të ndara në komunitetet. Presidenti Robert Koçarian (që nga viti 1998, rizgjidhet në vitin 2003). Kryeministri: Andranik Markarian (HHK) (nga viti 2000, rizgjidhet në vitin 2003). Palët me: Republikane e Armenisë - HHK, Shteti i së Drejtës (Orinats Erkir), koalicioni i Drejtësisë (i udhëhequr nga Partia Popullore e Armenisë - HZhK), komunist armen (PCA). Dega legjislative: njëdhomësh - Asambleja Kombëtare me 131 anëtarë. Kushtetuta: 1995.

Armenia, të vendosura në Evropën Juglindore, është më i vogël i ish-republikat e ish-Bashkimit Sovjetik (BRSS).Varg mal Kaukazi shtrihet në të gjithë vendin dhe arrin pikën më të lartë në malin Ararat. Kryesisht të krishterë, vendi është i rrethuar me shumicë myslimane fqinjët, si Turqia, Irani dhe Azerbajxhani. Para pavarësisë, ka konkuruar me kontrollin e Azerbajxhanit Nagorni-Karabakut, Armenian-shumica e territorit.Konflikti i vazhdueshëm midis Armenisë dhe Azerbajxhanit dhe kolapsi i komunizmit përkeqësojnë krizën në ekonomi të bazuar në bujqësi dhe ushqim dhe pije industrisë. Duke bllokuar furnizimin e gazit dhe energjisë elektrike të imponuar nga Azerbajxhani, parku industrial nga decays kapitale në një ritëm të shpejtë. Në vitet e fundit, vendi mbyllet marrëveshje furnizimit me energji elektrike me Iranin dhe Federatës Ruse dhe të rritet përsëri (në vitin 2003, 13.9%), por gjysma e popullsisë jeton nën nivelin e varfërisë.

#ARMENIAHistoria e Armenisë

Rreth 700 para Krishtit, njerëzit e gjuhë indo-evropiane pushtonte rajonin, i cili pastaj u vendosur Uratu Mbretërinë. Bashkim i pushtuesit me banorët vendas vjen popullin armen. Territori bëhet, në shekullin e gjashtë, krahinë e Perandorisë Persik. Në shekullin e parë, armenët bien nën sundimin e romakëve, të cilat e lejojnë vend për të mbajtur me mbretërit e tyre, në varësi të Romës. Në 301, Armenia u bë vendi i parë për të miratuar krishterimin si fe zyrtare të saj, një pretekst për një luftë që rezulton në aneksimin e më të madhe të territorit të saj në Persi, tani Irani është i ndarë dhe pastaj kontestuar midis perandorive të shumta, dhe arabisht bizantine, osmane dhe persisht, rusisht dhe perandorive otomane.

Gjenocidi - shekullit të nëntëmbëdhjetë, pjesa lindore e territorit armen kalon në Perandorinë Ruse, ndërsa në perëndim mbeti nën sundimin osman. Deri në fund të Luftës së Parë Botërore, popullata mbeti në zonën e aneksuar nga Perandoria Otomane Turke është persekutuar, akuzuar për besnikëri ndaj rusëve. Në vitin 1915, turqit masakruan numër të madh të të mbijetuarve dhe deportimin armenët në Siri dhe Mesopotamia (tani Iraku). Është vlerësuar se në mes 1915 dhe 1922, turqit janë përgjegjës për gjenocidin e 1.5 milion armenëve.

Periudha sovjetike - Duke përfituar nga Revolucioni rus, armenët nën sundimin rus themeluar në vitin 1918, një republikë e pavarur. Vendi është pushtuar nga Turqia. Për të shmangur një tjetër masakër, armenët pranojë ndërhyrjen e trupave ruse, të cilat dëbuar turqit. Në vitin 1920, Armenia u bë një republikë sovjetike. Nacionalizmi përsëri të fitojë vrullin në vitin 1985 me politikën e hapjes promovuar nga sovjetik Mikhail Gorbaçov. Në vitin 1988, armenët thirrje për aneksimin e Nagorno-Karabak, jepen të Azerbajxhanit. Qeveria Azerbaijani refuzon të japë enklavën. Në dhjetor të 1988 një tërmet i madh vret rreth 25,000 njerëz në veri.

Pavarësia - Pan-armen opozitës Lëvizja Kombëtare fiton zgjedhjet e para të lira në vend në 1990. Pavarësia është shpallur në vitin 1991, dhe kombi bashkohet Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (CIS). Në të njëjtin vit, vetë-shpallur Nagorno-Karabakh është shtet i pavarur, i cili shkakton një luftë mes Azerbajxhanit dhe Armenisë. Kolapsi Konflikti Sovjetik dhe zhytet vendi në krizë të thellë. Në vitin 1995, Kushtetuta e re miraton një ekonomi tregu. Kryeministri Robert Koçarian - ish-kryetar i vetëshpallur Republikës së Nagorni-Karabak - fiton zgjedhjet presidenciale në vitin 1998.

Masakra në Parlament - Në vitin 1999, gjatë seancës parlamentare, kryeministri Vasgen Sargisian, Kryetari i Parlamentit, një ministër dhe pesë deputetë janë vrarë nga nacionalistët radikalë. Kryeministri i emëruar Koçarian Aramit Sargisian, vëllai i udhëheqësit të vdekur. Në vitin 2000, Koçarian kërcënoi opozitën me një proces ndjekje penale, duke e akuzuar atë për pengim të hetimeve në masakrën. Shkarkon Koçarian kritikoi kryeministrin Aramit Sargisian, dhe emëron Andranik Markarian.

#Harta e ArmenisëNë mars 2003, Koçarian, asnjë palë nuk ka rizgjidhet në raundin e dytë me 67.5% të votave, duke mundur Dermichian Stepan, Partinë Popullore e Armeni (HZhK) në 28.2 për qind. Vëzhguesit ndërkombëtarë vini re parregullsi në votim. Në zgjedhjet parlamentare në maj, që konsiderohet edhe mashtruese, partitë qeverisëse janë lënë me 61 e 131 vendeve, por për të marrë shumicën e 36 pavarur. Qeveria e re formohet në qershor, dhe Markarian mbetet si kryeministër. Në dhjetor, gjashtë vetë janë dënuar me burgim të përjetshëm për masakrën në Parlament katër vjet antes.Em prill 2004, vë mijëra protestues të opozitës në rrugë për disa ditë, duke kërkuar thirrjen e një referendumi për vazhdimin e Koçarian si president . Demonstratat u shtypën me dhunë dhe udhëheqësit e disa janë arrestuar.

Armenia dhe Azerbajxhani Nagorno-Karabakh mosmarrëveshje
Nagorno-Karabakh konflikti është fokusi i një kompromisi të vështirë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Edhe pse ajo është mbërthyer në territorin e Azerbajxhanit, një vend me shumicë myslimane, pothuajse 80% e popullsisë së saj është armen dhe të krishterë. Në vitin 1921, rajoni u është dhënë Armenisë nga një këshill rajonal të Kaukazit. Por menjëherë pas zgjidhjes, dy kombe u përfshinë nga Bashkimi Sovjetik, dhe Nagorno-Karabakh, jepen republikës sovjetike të Azerbajxhanit. Pas Luftës shpallin pavarësinë e saj në vitin 1991, zona është bombarduar nga qeveria e Azerbajxhanit deri në vitin 1992, kur Armenia fitoi enklavën dhe zona të gjerë përreth, duke krijuar një korridor lidh me territorin e tij vetjake (Latchine Korridori). Në vitin 1994 ai nënshkroi një armëpushim. Trupat armene të qëndrojnë në territorin, e cila mban zgjedhje të rregullta për vetë-qeverisjes, jo të njohura ndërkombëtarisht. Armen Dialogu Presidenti Robert Koçarian dhe Azerbajxhanit Aliyev Heidar takohen në vitin 2001 në Francë dhe Shtetet e Bashkuara. Marrëveshja bisedimet me dhënien e statusit të republikës autonome enklavë e Azerbajxhanit, me Kushtetutën e vet dhe ushtrinë. Armenia do të tërhiqet nga zona ngjitur. Asgjë nuk është vendosur, edhe pse, sepse disidentët përfaqësojnë një rezistencë të fortë e brendshme në të dy vendet. Në vitin 2002, Arkady Gukasyan zgjidhet president i Republikës së vetëshpallur të Nagorno-Karabak. Negociatat nuk do të përparojë në vitin 2004.